Padia në Kushtetuese, reagojnë gjyqtarët: Po tentohet të ulet fuqia e Prokurorisë

Publikuar tek: politike, më 16:26 02-08-2017 Padia në Kushtetuese, reagojnë gjyqtarët: Po tentohet të ulet fuqia e Prokurorisë

Pas padisë në Gjykatën Kushtetuese nga ana e Unionit të Gjyqtarëve Shqiptar, që nga shumë personalitete të politikës u konceptua si një tentativë për të bllokuar reformën në Drejtësi, ka ardhur reagimi i “togave të zeza”.

Në një deklarim për mediat, UGJSH, thotë se padia e tyre në Gjykatën Kushtetuese ishte një emergjencë për mbrojtjen e pavarsisë së gjyqësorit. Ata shprehen se kjo padi e tyre nuk cënon reformën në drejtësi. 

UGJSH, shprehet se ndryshimet në kod do të sjellin zvarritje të proceurave por gjithashtu dhe tentojnë të ulin fuqinë e Prokurorisë.

Më tej gjyqtarët vlerësojnë lartë përpjekjet e mëdha të politikës për fillimin e reformës në Drejtësi. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095078945159912
array(1) { ["section"]=> string(85) "padia-ne-kushtetuese-reagojne-gjyqtaret-po-tentohet-te-ulet-fuqia-e-prokurorise-88082" }