Pak kush e beson se kjo banesë e mrekullueshme ndodhet në Shqipëri (Foto)

Publikuar tek: kulture-art, më 15:34 16-06-2016 Pak kush e beson se kjo banesë e mrekullueshme ndodhet në Shqipëri (Foto)

Nëse dikush nuk do t’ju tregonte se ku ndodhet kjo banesë e mrekullueshme, me siguri do të kishit menduar vendndodhjen e saj në ndonjë qytet romantik si Firence, Venecia, Parisi..

Por banesa e rrallë për fat të mirë ndodhet në “Parisin e vogël” shqiptar, në qytetin e Korçës. Por në të njëjtën kohë, ndoshta për fat të keq pikërisht sepse ndodhet në vendin tonë është drejt degradimit.

13435313_10210032003704849_7362444741102770151_n.jpg

Arkitekti i njohur shqiptar, Kliti Kallamata, e sjell në vëmendje duke kujtuar dy përpjekjet e tij që banesa të shpallet monument kulture.

13418734_10210032002464818_2138175727050994777_n.jpg

Ja si e përshkruan ai:

“Një banesë përfaqësuese për arkitekturën e Korçës dhe ndoshta unikale në të gjithë Shqipërinë. E kam propozuar për tu shpallur "monument Kulture" në vitin 1988, por u refuzua sepse ishte "banesë e borgjezisë". E përsërita propozimin në vitin 2002, por përsëri u refuzua. Qysh atëherë banesa ka pësuar vetëm degradim. Në Korçë ka pasur shumë banesa me interiere të pikturuara, por kjo këtu ka stadin më të lartë të dekorimit artistik. Këto shembuj po zhduken dita-ditës. Le të shpresojmë se kjo do të restaurohet”.

13450825_10210032005024882_5312087165639118466_n.jpg

13418721_10210032006944930_5951586086191163611_n.jpg

13432450_10210032008304964_6919636756315992851_n.jpg

13418709_10210032010105009_3363846950373738939_n.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017155885696411
array(1) { ["section"]=> string(77) "pak-kush-e-beson-se-kjo-banese-e-mrekullueshme-ndodhet-ne-shqiperi-foto-43715" }