Pakistan, shpërthimi në xhami vret 20 persona

Publikuar tek: bota, më 12:13 30-01-2015 Pakistan, shpërthimi në xhami vret 20 persona

 

Sipas autoriteteve pakistanze, të paktën 20 persona janë vrarë nga shpërthimi i fuqishëm në një xhami Shia dhe reth 50 të tjerë janë plagosur.

Megjithëse nuk është e qartë se kush e ka kryer sulmin, mendohet se mund të jetë realizuar nga grupet militante Sunite.

Polica po investgon në vendin e ngjarjes dhe mendohet se ka qenë një kamikaz që ka shkaktuar një shpërthim aq të fuqishëm që ka rëzuar gjithë tavanin e xhamisë çka ka bërë që shumë besimtarë të cilët ndodheshin brenda të vdesin dhe shumë të tjërë të mbeten të bllokuar nën rrenoja.

Ndër të vdekurit ka patur edhe 4 fëmijë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089900493621826
array(1) { ["section"]=> string(49) "pakistan-shperthimi-ne-xhami-vret-20-persona-1917" }