“Pallati i Ëndrrave” i Kadares botohet në serbisht

Publikuar tek: kulture-art, më 16:59 24-08-2016 “Pallati i Ëndrrave” i Kadares botohet në serbisht

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare tani mund të lexohet edhe nga serbisht-folësit.

Libri “Pallati i Ëndrrave” është botuar në gjuhën serbe nga Shtëpia Botuese “Samizdat”, shkruan B92.

“Pallati i Ëndrrave” është një kryevepër e Kadaresë, ku flitet për një institucion në Tabir Sarrail, që merret me mbledhjen, klasifikimin dhe interpretimin e ëndrrave në perandori, sistem i mbyllur i despotizmit oriental në kohën e Turqisë Osmane, si një version i ferrit të një shteti totalitar.

Kadare është përkthyer në 29 gjuhë të huaja nga shqipja.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019006013870239
array(1) { ["section"]=> string(54) "pallati-i-endrrave-i-kadares-botohet-ne-serbisht-50754" }