PAMJE TË RËNDA/ I ftohti ekstrem ngrin si skulptura kafshët në Kazakistan (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 23:00 26-01-2021 PAMJE TË RËNDA/ I ftohti ekstrem ngrin si skulptura kafshët në Kazakistan (VIDEO) Pamje nga kafshët e ngrira nga i ftohti

Pamje të rënda këto që shihni në Mongoli të Kazakistanit, në një territor mes Rusisë dhe Kinës në hemisferën veriore.

Temperaturat aty kanë arritur në -56 gradë celcius, duke bërë që shumë kafshë si qen, mace, dele, dhelpra apo lepuj të ngrijnë të gjalla, raporton Newsbomb.al.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Gjysëmhëna e Kuqe kanë ndërhyrë duke ndihmuar rreth 2000 familje barinjsh që jetojnë në këtë rajon, shumicën e kohës të bllokuar nga moti i keq.

Kjo zonë është e njohur pasi më herët shkencëtarët kanë zbuluar mamuthë gjigandë të lashtë miliona vjeçarë, një zonë tepër e ftohtë ku rekordi i temperaturës është -67 gradë celcius.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Suedia i mbyll 'llogarinë' Pfizer, nuk i paguan vaksinat anti-Covid deri në momentin që...
Në Suedi vrasin tigrin pasi ishte i infektuar me COVID-19, pozitivë dalin edhe 2 luanë »
Article Logic
Execution time: 0.011168956756592
array(1) { ["section"]=> string(85) "pamje-te-renda-i-ftohti-ekstrem-ngrin-si-skulptura-kafshet-ne-kazakistan-video-236534" }