Pamje të RËNDA/ Masakra me 49 të vrarë në xhami, një prej agresorëve filmoi gjithçka 'live' në Facebook

Publikuar tek: bota, më 09:37 15-03-2019 Pamje të RËNDA/ Masakra me 49 të vrarë në xhami, një prej agresorëve filmoi gjithçka 'live' në Facebook

Një sulm me armë zjarri ndodhi mëngjesine sotëm në një xhami në Zelandën e Re ku mbetën të vrarë 49 persona dhe u plagosën dhjetra të tjerë.

 Një nga katër agresorët e këtij sulmi të planifikuar, ka filmuar gjatë gjithë kohës 'live' në rrjetin social Facebook momentin e sulmit dhe momentet e tmerrit që kanë kaluar besimtarët.

Një australian 28-vjeçar i cili e identifikoi veten në Tëitter si Brenton Tarrant është autori kryesor i masakrës.

Mediat e huaja raportojnë se dëshmitarët dëgjuan më shumë se 50 të shtëna nga armët e tij, duke përfshirë një armë gjahu gjysmë-automatike dhe një pushkë. Sulmi ndodhi në xhaminë Al Noor në Christchurch.

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01315712928772
array(1) { ["section"]=> string(106) "pamje-te-renda-masakra-me-49-te-vrare-ne-xhami-nje-prej-agresoreve-filmoi-gjithcka-live-ne-facebook-156501" }