PAMJE të rralla, si ishte dita e parë e shkollës në vitet e komunizmit

Publikuar tek: kulture-art, më 09:25 02-09-2019 PAMJE të rralla, si ishte dita e parë e shkollës në vitet e komunizmit

Dalin pamje të rralla nga arkivat qendrore shtetërore të filmit, për hapjen e shkollave fillore në komunizëm.

Fëmijët të shoqëruar nga prindërit dhe me lule natyrale në duar vrapojnë për në shkollë të lumtur.

Ndryshe nga tani ku shumë pak fëmijë i respektojnë rregullat, në atë kohë çdo nxënës ishte i veshur me përparësen e zezë me jakë të bardhë.

Në video shihen fëmijë që recitojnë vargje të gëzuar dhe mësuesja që i shpjegon se si duhet t’i bëjnë detyrat.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072021484375
array(1) { ["section"]=> string(76) "pamje-te-rralla-si-ishte-dita-e-pare-e-shkolles-ne-vitet-e-komunizmit-177021" }