PAMJE TMERRI/ Gjak, njerëz të shtrirë, e një dorë që filmon… Si u vranë 49 persona në XHAMI

Publikuar tek: bota, më 09:52 15-03-2019 PAMJE TMERRI/ Gjak, njerëz të shtrirë, e një dorë që filmon… Si u vranë 49 persona në XHAMI

Këto janë pamjet e rënda të sulmit që ndodhi mëngjesin e sotëm në Zelandën e Re brenda një xhamie.

Për pasojë kanë mbetur të vdekur 49 persona dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë.

Në pamjet dramatike nga vendi i ngjarjes, duken njerëz të shtrirë pa jetë, gjurmë gjaku e një dorë që filmon.

Sipas informacioneve të deritanishme, një nga katër agresorët e këtij sulmi të planifikuar, ka filmuar gjatë gjithë kohës 'live' në rrjetin social Facebook momentin e sulmit dhe momentet e tmerrit që kanë kaluar besimtarët.

Një australian 28-vjeçar i cili e identifikoi veten në Twitter si Brenton Tarrant është autori kryesor i masakrës.

Mediat e huaja raportojnë se dëshmitarët dëgjuan më shumë se 50 të shtëna nga armët e tij, duke përfshirë një armë gjahu gjysmë-automatike dhe një pushkë. Sulmi ndodhi në xhaminë Al Noor në Christchurch.

new-zealand-attack-7.jpg54154997_2299430720109111_7911809623043080192_o.jpg54256012_2299430536775796_3820576256802422784_o.jpg54155054_2299430460109137_8414269484700794880_o.jpg53714818_2299430390109144_4643424795952676864_o.jpg

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011394023895264
array(1) { ["section"]=> string(94) "pamje-tmerri-gjak-njerez-te-shtrire-e-nje-dore-qe-filmon-si-u-vrane-49-persona-ne-xhami-156503" }