Panairi në Gjirokastër, interes të jashtëzakonshëm për punimet artizanale

Publikuar tek: kulture-art, më 14:29 15-09-2018 Panairi në Gjirokastër, interes të jashtëzakonshëm për punimet artizanale

Për tre ditë me radhë në qytetin e gurtë të Gjirokastrës zhvillohet Panairi i 12-të i Trashëgimisë Kulturore dhe Artizanatit.

 

Rreth 40 mjeshtra të punimeve të traditës nga mbarë vendi kanë ekspozuar punimet e tyre në pazarin karakteristik duke risjellë edhe një herë në vëmendje traditën e punimeve në gur të skalitur, drugdhendje, punimet me avlemend apo edhe kostumeve popullore qindra vjeçare.

 Vetë artizanët pjesa me e madhe e të cilëve kanë qenë pjesmarrës edhe në edicionet e mëparshme shprehen se ky panair është një vlerësim që kthen vëmendjen nga tradita e punimeve me dorë.

 Panairi i artizanëve është ndjekur me kërshëri nga qytetarët gjirokastritë, ndërsa nuk kanë munguar edhe turistë te huaj ,vizitorë të qytetit të gurtë në këto ditë vjeshte.

LAJMI NË http://www.intv.al/pazari-gjirokaster-eshte-qendisur-me-punimet-artiza-71796

 

 

panairi_17_-_Copy.jpgpanairi_11_-_Copy.jpg

panairi_5_-_Copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007274866104126
array(1) { ["section"]=> string(79) "panairi-ne-gjirokaster-interes-te-jashtezakonshem-per-punimet-artizanale-134416" }