“Panama Papers”, Bashkimi Europian detyron kompanitë e mëdha të bëjnë publike taksat

Publikuar tek: bota, më 15:23 11-04-2016 “Panama Papers”, Bashkimi Europian detyron kompanitë e mëdha të bëjnë publike taksat

Bashkimi Europian ka në plan të detyrojë çdo kompani të madhe të bëjnë publike informacione rreth tatim-taksave.

Planet e BE-së do të bëhen publike ditën e martë, ndërsa komisioneri i Britanisë, Lord Hill, do të kompanitë shumëkombëshe me aksione mmbi 750 milion euro. Masat vijën pas skandalit të “Panama Papers”, ku u zbuluan miliona dokumente rreth kompanive që shmangin taksat në parajsat fiskale.

“Ky është një propozim ambicioz dhe i menduar mirë për më shumë transparencë me tatimet”, u shpreh Lord Hill për BBC.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090610980987549
array(1) { ["section"]=> string(87) "panama-papers-bashkimi-europian-detyron-kompanite-e-medha-te-bejne-publike-taksat-37399" }