Panariti: “Monsanto”, kompania e farave të modifikuara gjenetikisht, është prezente në Shqipëri

Publikuar tek: aktualitet, më 20:09 18-05-2015 Panariti: “Monsanto”, kompania e farave të modifikuara gjenetikisht, është prezente në Shqipëri

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka konfirmuar prezencën e kompanisë amerikane “Monsanto” në tregun Shqiptar gjatë një interviste në emisionin "Njerëz në Fokus". Sipas ministrit Panariti, kjo kompani është prezente edhe pse nuk ka vend për panik, në lidhje me zërat që akuzojnë se produktet e “Monsantos” janë të rrezikshëm për shëndetin.

Monsanto është kompania më e madhe në botë e prodhimit të farave gjenetikisht të modifikuara. Me mijëra njerëz në Europë dhe SHBA janë organizuar në protesta vitet e fundit kundër kësaj kompanie, që sipas tyre, produktet e saj ndikojnë negativisht në shëndetin e njerëzvedhe shkaktojnë sëmundje si kanceri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Maratona e Alpha Bank për autizmin në Parkun e Liqenit Artificial
A është gjetur Grali i Shenjtë në Shqipëri? (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.014569044113159
array(1) { ["section"]=> string(96) "panariti-monsanto-kompania-e-farave-te-modifikuara-gjenetikisht-eshte-prezente-ne-shqiperi-11435" }