Panik në Europë, nga qielli mund të bien objekte vdekjeprurëse

Publikuar tek: bota, më 00:08 09-11-2017 Panik në Europë, nga qielli mund të bien objekte vdekjeprurëse

Agjencia Europiane e Hapësirës ka dhënë alarmin se nga qielli mund të bien mbeturina të rrezikshme të stacionit hapësinor kinez ‘Tiangong-1’.

Të gjithë trupat qiellorë që janë lëshuar në hapësirë, përfshi satelitet dhe Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) janë në rënie të lirë, megjithëse tepër të ngadaltë, janë të destinuar të bien një ditë sërish në tokë.

Po i njëjti fat e pret edhe stacionin hapësinor kinez që parashikohet të rrëzohet në fillim të 2018-ës.

13 agjenci hapësinore janë duke monitoruar aktualisht trajektoren e ‘Tiangong-1’, ndërsa duket se sateliti do rrëzohet diku në Europë.

Vendet më të rrezikuara janë Spanja, Portugalia, Italia, Bullgaria and Greqia. Stacioni është aktualisht duke orbituar Tokën në një lartësi prej 300 km dhe me shpejtësi prej 7 km në sekondë.

dgfergh45gh4h4h.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ministrat e vendeve të NATO-s mblidhen për të vendosur “fatin” e Afganistanit
Lufta në Siri: Perëndimi sfidon Rusinë para OKB-së »
Article Logic
Execution time: 0.011453866958618
array(1) { ["section"]=> string(67) "panik-ne-europe-nga-qielli-mund-te-bien-objekte-vdekjeprurese-98890" }