Panik në Greqi: Ka vetëm 24 shtretër të lirë për trajtimin intensiv, numrat me COVID rriten dita-ditës

Publikuar tek: rajon, më 10:53 24-11-2020 Panik në Greqi: Ka vetëm 24 shtretër të lirë për trajtimin intensiv, numrat me COVID rriten dita-ditës Spital në Greqi

Në të gjithë Greqinë ka vetëm 24 shtretër të lirë për trajtimin intensiv të pacientëve të prekur nga koronavirusi.

Vendi fqinj po përballet me një valë të dytë të pandemisë që ka sjellë shifra disa herë më të larta se në muajin maj. Kjo ka shkaktuar mbingarkesë në spitale, ndërsa i lartë mbetet edhe numri i pacientëve të intubuar, mbi 500.

Por alarmi vjen nga spitalet në të gjithë vendin që njoftojnë se nuk kanë më shtretër të lirë ICU.

Në total ka 201 për trajtim intensiv, nga të cilët 177 janë të zëna, dhe 24 bosh.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Masat anti-Covid, Greqia shtyn lockdown total, pak shpresa për të festuar të lirë Krishtlindjet
Denoncimi i FORTË i gazetares: Gjoja për maskën, policët i ndalojnë gratë dhe vajzat për t’i marrë numrin e telefonit »
Article Logic
Execution time: 0.01065993309021
array(1) { ["section"]=> string(107) "panik-ne-greqi-ka-vetem-24-shtreter-te-lire-per-trajtimin-intensiv-numrat-me-covid-rriten-dita-dites-228907" }