Panik në New York, gjenden dy pako të dyshimta në stacionin e metrosë

Publikuar tek: bota, më 22:12 16-08-2019 Panik në New York, gjenden dy pako të dyshimta në stacionin e metrosë Foto - Zeri i Amerikes

Në dy pika të Manhatanit në Nju Jork u gjetën të premten pako të dyshimta që shkaktuan çrregullime të trafikut dhe evakuimin e njërës prej nyjeve më të ngarkuara të transportit publik në qytet.

Policia tha më vonë se paketat që u ngjanin tenxhereve me presion, ishin të padëmshme.

Zbulimi i pakove bëri që autoritetet të evakuonin udhëtarët nga një stacion metroje në Manhatanin e Poshtëm, gjë që shkaktoi çrregullime në shumë linja të tjera.

Policia mobilizoi një ekip për çaktivizimin e bombave dhe më pas tha në një deklaratë në Twitter se pakot nuk ishin pajisje shpërthyese.

Autoritetet amerikane janë treguar mjaft të ndjeshme ndaj tenxhereve me presion pas ngjarjeve në maratonën e Bostonit në vitin 2013, kur dy vëllezër me origjinë çeçene vranë tre vetë dhe plagosën më shumë se 200 duke aktivizuar dy pajisje të tilla shpërthyese. /VOA

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Zbutet' Izraeli, i lejon vizitën njërës prej kongresmeneve
E TMERRSHME/ Digjet hoteli, zjarri u merr jetën 9 personave »
Article Logic
Execution time: 0.011839151382446
array(1) { ["section"]=> string(75) "panik-ne-new-york-gjenden-dy-pako-te-dyshimta-ne-stacionin-e-metrose-175554" }