Papa është i shqetësuar nga G20-ta

Publikuar tek: bota, më 15:52 08-07-2017 Papa është i shqetësuar nga G20-ta

Gjatë një interviste për gazetën italiane “La Republika” Papa Francesku është shprehur se e shqtëson grupi G-20.

Frika, sipas tij krijohet ku shtetet e mëdha mbildhen bashkë dhe vendosin për fatet e vendeve të vogla, ku ata që e pësojnë më shumë janë pa dyshim emigrantët.  

“Dyshoj për aleancat shumë të rrezikshme mes fuqive që kanë një vizion deformues për botën.  Rreziku përsa i përket imigracionit. Problemi ynë kryesor dhe fatkeqësisht në rritje në botë është ai i të varfërve, të dobëtëve, ku emigrantët bëjnë pjesë”, tha Papa Françesko.

Më tej Papa tha se Europa e di mirë që mbetet një kontinent i synuar nga ana e emigrantëve dhe se duhet që të hapë portën e saj për emigrantët, të cilët kanë vërtetë nevojë të largohen nga lufta e tmerrshme që po ndodh në Siri apo shtete të ngjashme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011704921722412
array(1) { ["section"]=> string(40) "papa-eshte-i-shqetesuar-nga-g20-ta-85479" }