Papa Françesku i drejtohet prindërve të fëmijëve LGBT: Zoti i do ata ashtu siç janë

Publikuar tek: bota, më 22:40 19-09-2020 Papa Françesku i drejtohet prindërve të fëmijëve LGBT: Zoti i do ata ashtu siç janë Papa Françesku

Prindërve të cilët janë të shqetësuar se feja i ka injoruar fëmijët e tyre LGBT, u është thënë nga Para Françesku se Zoti i do ata ashtu siç janë. Ai foli me prindërit e 40 fëmijëve LGBT nga shoqata italiane, Tenda di Gionata (Çadra e Jonathan).

Anëtarët e Çadrës së Jonathan mirëpresin të krishterët LGBT, familjet e tyre dhe punëtorët baritorë dhe u siguron atyre mbështetje dhe informacion.

Ajo u themelua në vitin 2018 nga një grup njerëzish të frymëzuar nga një prift katolik, i ndjeri Reverend David Esposito, i Dioqezës së Fermo, në rajonin Marches të Italisë.

Mara Grassi, nënkryetare e shoqatës, së bashku me burrin e saj Agostino Usai i dhanë Papës një broshurë të titulluar Genitori Fortunati (Prindërit me fat).

Broshura dokumentoi përvojat e prindërve të fëmijëve LGBT me kishën.

Aty thuhej se shumë nga përvojat ishin të vështira dhe se, megjithëse kërkonin të pranoheshin nga kisha, ato shpesh shiheshin si të padëshirueshme.

Mara i tha Papa Françeskut: Ne dëshirojmë të krijojmë një urë për kishën në mënyrë që edhe kisha të mund të ndryshojë mënyrën e saj të shikimit të fëmijëve tanë, duke mos i përjashtuar më, por duke i mirëpritur plotësisht.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011900901794434
array(1) { ["section"]=> string(89) "papa-francesku-i-drejtohet-prinderve-te-femijeve-lgbt-zoti-i-do-ata-ashtu-sic-jane-220976" }