Papa Françesku-klerikëve: Zero tolerancë për priftërinjtë që abuzojnë seksualisht me fëmijët

Publikuar tek: aktualitet, më 21:09 02-01-2017 Papa Françesku-klerikëve: Zero tolerancë për priftërinjtë që abuzojnë seksualisht me fëmijët

Papa Françesku i është drejtuar me anë të një letre të gjithë klerikëve të Kishës katolike, ku ka deklaruar se ata duhet t’i përmbahen politikës “zero tolerancë”, për çdo prift që abuzon seksualisht me fëmijët.

Papa është lutur për falje, për një “mëkat që na turpëron të gjithëve”.

Letra është publikuar ditën e sotme nga Vatikani, por ajo është dërguar me datë 28 dhjetor, Para Françesku, shkruan: “Do të doja që ne ta ripërtërijmë përkushtimin tonë të plotë për t’u siguruar se këto barbarizma nuk do të zënë vend në mesin tonë. Kisha i njeh mëkatet e disa anëtarëve të vet: vuajtjet, përjetimet dhe dhimbjet e të miturve të cilët janë abuzuar seksualisht nga priftërinjtë. Është një mëkat që na turpëron neve,” nënvizohet në letër.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 2017-ta sjell një surprizë jo të këndshme për “Hollywood”, i ndryshojnë në fshehtësi shkronjat. Ja kuptimi
Ndërrojnë jetë dy të moshuarit që u përplasën nga makina në Shkodër »
Article Logic
Execution time: 0.011093854904175
array(1) { ["section"]=> string(97) "papa-francesku-klerikeve-zero-tolerance-per-prifterinjte-qe-abuzojne-seksualisht-me-femijet-64450" }