Papa Francesku në ishullin Lesbos të Greqisë, takon kryeministrin Alexis Tsipras

Publikuar tek: bota, më 08:40 16-04-2016 Papa Francesku në ishullin Lesbos të Greqisë, takon kryeministrin Alexis Tsipras

Papa Francesku ka arritur në në ishullin grek Lesbos nga ku do të vizitojë edhe emigrantët.

Më parë Papa e kishte bërë të ditur këtë në twitter se do të shkonte në ishullin grek Lesbos dhe do të takonte refugjatët, pasi për të emigrantët nuk janë thjeshtë numra.

Ati i Shenjtë është i shoqëruar nga lideri shpirtëror i ortodoksëve, Bartholomevv si dhe kreu i kishës ortodokse greke, Ieronymos. Ai kërkoi gjithashtu që besimtarët e krishterë të luten per azil-kërkuesit që janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre për shkak të luftës.

Gjatë vizitës së tij ai është atkuar edhe me kryeministrin grek Alexis Cipras.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013033866882324
array(1) { ["section"]=> string(85) "papa-francesku-ne-ishullin-lesbos-te-greqise-takon-kryeministrin-alexis-tsipras-37824" }