Papa Françesku propozon ndryshimin historik: Do të njohim edhe priftërinjtë e martuar

Publikuar tek: bota, më 20:33 03-11-2017 Papa Françesku propozon ndryshimin historik: Do të njohim edhe priftërinjtë e martuar

Papa Françesku ka befasuar me deklatatën e tij më të fundit, ku ka thënë se është i hapur që burrat e martuar të bëhen priftërinj. Një deklatë e tillë e Atit të Shenjtë vjen pasi ka mungesa të klerit të Kishës katolike romake.

Në një intervistë me gazetën gjermane ‘Die Zeit’, Papa Françesku tha se mungesa e priftërinjve katolikë është një "problem i madh" për Kishën dhe tregoi se ai do të ishte i hapur për një ndryshim në rregullat që deri më tani qeverisnin pranueshmërinë për priftërinë.

"Duhet të shqyrtojmë nëse 'viri probati' mund të jetë një mundësi," tha ai. "Nëse po, ne do të duhet të përcaktojmë se cilat detyra mund të ndërmarrin, për shembull, në komunitetet e largëta".

‘Viri probati’ është termi latin për "njerëzit e testuar" ose burra të martuar me besim dhe virtyt të shquar. Opsioni do të lejonte burrat që janë të martuar të bëhen priftërinj. Por burrat që janë priftërinj nuk do të lejohen të martohen, sipas Papës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010464191436768
array(1) { ["section"]=> string(90) "papa-francesku-propozon-ndryshimin-historik-do-te-njohim-edhe-prifterinjte-e-martuar-98261" }