Papa Françesku takon liderin revolucionar të Kubës, Fidel Kastro

Publikuar tek: bota, më 13:36 21-09-2015 Papa Françesku takon liderin revolucionar të Kubës, Fidel Kastro

Papa Françesku është takuar sot gjatë ditës së fundit të vizitës së tij historike në Kubë, me 89 vjeçarin në pension, liderin e revolucionit kuban, Fidel Kastro.

Ata diskutuan për besimet fetare si dhe problemet në botë gjatë takimit në shtëpinë e Kastros, ku Ati i Shenjtë paralajmëroi kubanët për rreziqet ndaj ideologjisë dhe joshja e egoizmit, pasi vendi i tyre vendosi të hyjë në një epokë të re në marëdhëniet me SHBA-të.

Françesku i dha Kastros disa shkrime papale zyratre dy libra mbi spiritualizmin dhe një libër CD me shkrimet e At Armando Llorente, një prift i cilii dha mësim Kastros në një prej shkollave jezuite rreth 70 vite më parë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012654066085815
array(1) { ["section"]=> string(69) "papa-francesku-takon-liderin-revolucionar-te-kubes-fidel-kastro-21319" }