Papa Françesku, thirrje për paqe në Ukrainë

Publikuar tek: bota, më 16:01 04-02-2015 Papa Françesku, thirrje për paqe në Ukrainë

Ati i Shenjtë ka përsëritur sot thirrjen e tij për paqe në Ukrainë. Papa tha se kundërvënia ndërmjet palëve po rëndohet gjithnjë e më shumë.

“Lutemi sidomos, për viktimat, ndërmjet të cilave ka shumë civilë, e për familjet e tyre i kërkojmë Zotit të marrë fund sa më shpejt dhuna vëllavrasëse. Përsëris thirrjen time që të bëhet çdo përpjekje e mundshme, edhe në nivel ndërkombëtar, për rifillimin e dialogut, udha e vetme e mundshme për të risjellë paqen e harmoninë në këto troje të martirizuara”, tha Papa.

Ati i Shenjtë u shpreh se ndjen një dhimbje të madhe kur dëgjon fjalët “fitore” apo “disfatë”, dhe se e vetmja fjalë që duhet të mbizotërojë është “paqe”.

“Po ju a nuk mendoni se kjo është luftë ndërmjet të krishterëve! Ju të gjithë keni të njëjtin pagëzim! Po luftoni të krishterë kundër të krishterëve. Mendojeni këtë! E të lutemi të gjithë, sepse lutja është protesta jonë para Zotit në kohë lufte”, shtoi Papa.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013471841812134
array(1) { ["section"]=> string(47) "papa-francesku-thirrje-per-paqe-ne-ukraine-2311" }