Papa Francis përdor fjalën "genocid" për vrasjen e armenëve, shkakton zemërim në Turqi

Publikuar tek: bota, më 13:26 12-04-2015 Papa Francis përdor fjalën Papa Franci

Papa Francis ka përdorur fjalën "genocid" për të përshkruar vrasjet masive të armenëve nën rendin otoman të Luftës së parë Botërore, 100 vjet më parë, në një shërbim kishtar të Vatikanit.

Armenia dhe shumë historianë thonë se deri në 1.5 milion njerëz u vranë sistematikisht nga forcat osmane në 1915. Por deklarata e Papës u pritën me zemërim nga Turqia, e cila e ka mohuar vazhdimisht se vrasjet ishin gjenocid. Presidenti armen Serzh Sargsyan mori pjesë në shërbim, për të nderuar një të humbur armen të shekullit të 10.


Mosmarrëveshja ka vazhduar të theksohet midis Armenisë dhe Turqisë. Papa në fillim përdori fjalën genocid për vrasjet e dy viteve më parë, duke shkaktuar një protestë të ashpër nga Turqia.

Në Meshën e së dielës në ritit katolik armen në bazilikën e  Pjetrit, ai tha se njerëzimi kishte jetuar nëpër "tri tragjedi masive dhe të papara" në shekullin e fundit.

"E para, e cila është konsideruar gjerësisht 'gjenocid i parë i shekullit të 20', i goditën njerëzit tuaj armene," tha ai, në një formë të fjalëve të përdorura nga një deklaratë nga Papa Gjon Pali II në 2001.

Papa Francis gjithashtu iu referua krimeve "të kryera nga nazizmi dhe stalinizmi" dhe genocidet e tjera në Kamboxhia, Ruanda, Burundi dhe Bosnje. Ai tha se ishte detyra e tij për të nderuar kujtimet e atyre që u vranë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.015903949737549
array(1) { ["section"]=> string(88) "papa-francis-perdor-fjalen-genocid-per-vrasjen-e-armeneve-shkakton-zemerim-ne-turqi-8502" }