Papa refuzon ambasadorin homseksual që do të përfaqësonte Francën në Vatikan

Publikuar tek: bota, më 13:52 22-04-2015 Papa refuzon ambasadorin homseksual që do të përfaqësonte Francën në Vatikan

Laurent Stefanini është ambasadori homoseksual i zgjedhur nga presidenti Francoise Hollande për të përfaqësuar Francën në Vatikan. Sipas të përjavshmes franceze Canard Enchaine, Stefanini është komunikuar nga Papa për t’i konfirmuar që nuk i jep simpatinë e tij si ambasador në shtëpinë e shenjtë dhe presidenti francez po kërkon dikë tjetër që ta zëvendësojë.

Takimi mes Papa Françeskos dhe Stefanit është konfirmuar dhe zëdhënësi i “Quai d’Orsay” Romain Nadal tha se Stefani i ka të gjitha cilësitë e nevojshme për këtë rol dhe Franca jep konfirmimin e saj. “Stefanini është një model i profesionalizmit dhe njeriut me cilësi”, tha Nadal duke bërë edhe thirrje për respektimin e jetës së saj private.

Sipas një artikulli të botuar në “Le Parisen” dy diplomatët kanë siguruar që ambasadori Stefanini i emëruar më 5 janar në Këshillin e Ministrave në Hollandë nuk e ka shfaqur asnjëherë publikisht orientimin e tij seksual dhe se ai është njeri tepër modest.

Mendohet se emrat që mund të zëvendësojnë Stefanin janë Emmanuelle Achon, zëvendëssekretar i Ministrisë së Jashtme, Bertrand Besancenot, ambasador i Francës në Arabinë Saudite dhe Rene’ Roudaut ambsador në Zvicër. Të gjithë janë të martuar dhe prindër.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013562917709351
array(1) { ["section"]=> string(81) "papa-refuzon-ambasadorin-homseksual-qe-do-te-perfaqesonte-francen-ne-vatikan-9422" }