'Paradë Shqiptare' në mes në New York-ut, Çamëria fokus kryesor

Publikuar tek: aktualitet, më 07:38 26-03-2019 'Paradë Shqiptare' në mes në New York-ut, Çamëria fokus kryesor

Tradita dhe kultura shqiptare vijon të ruhet me fanatizëm në Diasporë.  Më e theksuar mbetet në Shtetet e Bashkuara.

Së fundmi atje është zhvilluar Parada Shqiptare për vitin 2019 organizatat shqiptare në Nju-Jork u mblodhën në shtëpinë e “Vatrës” në Bronx të Nju-Jorkut.

Organizatat shqiptare mbështetën idenë që Parada Shqiptare 2019 t’i dedikohet Çamërisë dhe të përkujtohet 75-vjetori i gjenocidid shqiptar (çam) nga shovenistët grekë!

Në mbledhje mori pjesë edhe deputeti i Bashkisë së Nju-Jorkut, Mark Gjonaj, raporton albinfo.chm transmeton Neësbomb.al.

“Greqia akoma nuk ka kërkuar falje dhe nuk e pranon gjenocidin””, tha ai. Përveç Paradës Shqiptare, do të ketë edhe aktivitete të tjera për të informuar komunitetin amerikan për gjenocidin që shteti grek i bëri popullsisë të pafajshme shqiptare. Parada Shqiptare organizohet më 8 qershor 2019, në Manhattan, Nju-Jork.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031703948974609
array(1) { ["section"]=> string(67) "parade-shqiptare-ne-mes-ne-new-york-ut-cameria-fokus-kryesor-157909" }