Paraguai në flakë, protestuesit në rrugë djegin kongresin: S’duan një mandat të dytë për Presidentin

Publikuar tek: bota, më 10:10 01-04-2017 Paraguai në flakë, protestuesit në rrugë djegin kongresin: S’duan një mandat të dytë për Presidentin

Paraguai është përfshirë dje në mbrëmje nga protesta të dhunshme të cilat kanë sjellë edhe viktima, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Demonstruesit kanë “djegur” edhe kongresin pasi duan që të pengojnë presidentin aktual të ndryshojë ligjin që të rizgjidhet për një mandat të dytë.

Kreu i opozitës tha se ka aktivistë që janë qëlluar për vdekje. Sipas kushtetutës së vendit, që u miratua pas 35 viteve diktaturë parashikohet që presidenti të zgjidhet vetëm me një mandate pesë vjecar shkruan newsbomb.al.

 Por presidenti aktual Horacio Cartes është duke ndryshuar ligjin për të marrë edhe një mandat të dytë. Protestuesit janë fotografuar duke hedhur nga dritaret shishe të ndryshme me zjarr duke shkaktuar edhe flakë brenda godinës.

17671053_10155865186158765_1625136836_n.jpg17758077_10155865186148765_1917031868_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « NDODH LIVE në TV/ I ftuari ngrihet nga karrigia dhe puth në buzë drejtuesen e lajmeve në transmetim direkt (VIDEO)
Kushërirë me burrin e saj, nuk ka pasaportë, nuk ka shkuar asnjëherë në shkollë, TË GJITHA çfarë nuk dini për Mbretëreshën e Anglisë »
Article Logic
Execution time: 0.011816024780273
array(1) { ["section"]=> string(104) "paraguai-ne-flake-protestuesit-ne-rruge-djegin-kongresin-s-duan-nje-mandat-te-dyte-per-presidentin-73763" }