Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Asteroidi me të njëjtën madhësi sa Piramida e Gizës pritet të kalojë afër Tokës në orët në vijim

Publikuar tek: bota, më 19:56 26-10-2020 Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Asteroidi me të njëjtën madhësi sa Piramida e Gizës pritet të kalojë afër Tokës në orët në vijim Ilustruese

Asteroidi me kodin QD5 2020, i cili sipas NASA-s është me një madhësi sa Piramida e Gizës, pritet të përplaset me tokën në orët në vijim.

Në një njoftim për median, ata kanë deklaruar se shkëmbi hapsinor ka një madhësi midis 60 deri në 130 metra dhe po vjen në drejtim të tokës me një shpjetësi prej rreth 8.57 km/sekondë.

Organizata amerikane  e kërkimit hapsinor shprehen se “Edhe pse është më i madh se shkëmbinjtë e tjerë hapsinorë, pritet të kalojë pranë planetit tonë pa shkaktuar asnjë dëm”.

QD5 2020 është rreth 3,854,726 milion kilometra larg tokës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthim i fortë në Turqi, dyshohet për sulm terrorist
Frika nga përhapja e COVID-19 në biblioteka, Kisha e Vienës kthehet në sallë studimi »
Article Logic
Execution time: 0.020941019058228
array(1) { ["section"]=> string(137) "paralajmerimi-i-frikshem-i-nasa-s-asteroidi-me-te-njejten-madhesi-sa-piramida-e-gizes-pritet-te-kaloje-afer-tokes-ne-oret-ne-vijim-225261" }