Paralajmërimi sizmologut grek: Me shumë gjasë është tërmeti kryesor, do të ketë lëkundje të tjera…

Publikuar tek: rajon, më 16:32 30-10-2020 Paralajmërimi sizmologut grek: Me shumë gjasë është tërmeti kryesor, do të ketë lëkundje të tjera…

Tërmeti i fuqiishëm 6.6 ballë i shkallës Richter në Turqi dhe ishujt grekë do të shoqërohet me pasgoditje të tjera.

Ky është paralajmërimi i profesorit të Sizmologjisë në Universitetin e Selanikut, Manolis Skordilis, që tha se po pritet ende që të mblidhet informacion i nevojshëm në lidhje me atë që mund të vihet në orët në vijim.

“Prehistoria e zonës ka dhënë fakte të forta në të kaluarën. Në vitin 1904 ndodhi një tërmet me madhësi të ngjashme, 6.8 rihter, me epiqendër rreth 30 kg në jug të epiqendrës së sotme. Ndërkohë që në vitin 1941 u regjistrua një tërmet pak më i vogël 6 Rihter “, tha ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tërmeti në Turqi dhe ishujt grek, flet kryeministri Mitsotakis: Samos rezistoi, masat për pandeminë shpallen nesër
Tragjedi në ishullin grek: Dy fëmijë mes viktimave të tërmetit, i zuri poshtë muri teksa ktheheshin nga shkolla »
Article Logic
Execution time: 0.011191844940186
array(1) { ["section"]=> string(102) "paralajmerimi-sizmologut-grek-me-shume-gjase-eshte-termeti-kryesor-do-te-kete-lekundje-te-tjera-225806" }