Paralajmëron ish- shefi i CIA-s: Trump të matet mirë para se të nisë luftën me Korenë e Veriut

Publikuar tek: bota, më 07:31 05-09-2017 Paralajmëron ish- shefi i CIA-s: Trump të matet mirë para se të nisë luftën me Korenë e Veriut

Retorika provokuese e presidentit amerikan Donald Trump mbi Korenë e Veriut "mund të çojë në rrezik të madh", thotë gjenerali në pension Michael Hayden, i cili shërbeu si drejtor i NSA dhe CIA-s.

"Një deklaratë shumë e ashpër, por shumë e saktë," tha Hayden për CNN të hënën, duke iu referuar deklaratës së Sekretarit të Mbrojtjes James Mattis që ai bëri të dielën pasi Koreja e Veriut kreu një test të një bombë hidrogjeni që mund të vendoset në një raketë balistik ndërkontinentale.

"Cila është pak më ndryshe nga disa nga gjërat që presidenti po e lejon veten të thotë ... të cilat kanë qenë shumë të vështira, por shumë të pasakta dhe kjo mund të çojë në rrezik të madh", tha Hayden, shkruan indeksionline.

Trump i tha kryeministrit japonez Shinzo Abe të dielën se SHBA është gati të përdorë "gamën e plotë" të aftësive, duke përfshirë arsenalin bërthamor, në dispozicion të tij në sulmin kundër Koresë së Veriut. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet pas 23 vjetësh në arrati super mafiozi italian, “Mbreti i kokainës në Milano”
Ylli i futbollit përfshihet në një skandal seksual, rrezikon gjithçka »
Article Logic
Execution time: 0.013805866241455
array(1) { ["section"]=> string(98) "paralajmeron-ish-shefi-i-cia-s-trump-te-matet-mire-para-se-te-nise-luften-me-korene-e-veriut-91183" }