Parandalohet sulmi terrorist në Danimarkë, policia arreston 30-vjeçarin

Publikuar tek: bota, më 23:31 23-12-2017 Parandalohet sulmi terrorist në Danimarkë, policia arreston 30-vjeçarin

Policia daneze ka thënë se ka arrestuar një azilkërkues sirian nga Suedia për “tentim të kryerjes së një akti terrorist” në Kopenhagë.

Policia e Kopenhagës ka thënë se kanë arrestuar 30 vjeçarin së bashku me Shërbimin e Sigurisë dhe Inteligjencës, pas një sulmi të dështuar, të cilin i arrestuari e kishte planfikuar së bashku më një 21 vjeçar, në nëntor të vitit 2016.

“Personi është i akuzuar për tentim të kryerjes së aktit terrorist, duke planifikuar të vrasë apo lëndojë disa persona në një lokacion të pacaktuar në Kopenhagë”, ka thënë policia përmes një njoftimi, raporton Radio Europa e Lirë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdes papritur në moshën 40-vjeçare mënaxheri i grupit Maroon 5
Masat e marra nga OKB, reagon Korea e Veriut: Akt lufte »
Article Logic
Execution time: 0.011713027954102
array(1) { ["section"]=> string(77) "parandalohet-sulmi-terrorist-ne-danimarke-policia-arreston-30-vjecarin-104170" }