Parashikime tronditëse se si do të jetë bota në 10 vitet e ardhshme

Publikuar tek: bota, më 20:28 22-07-2015 Parashikime tronditëse se si do të jetë bota në 10 vitet e ardhshme

Firma e Inteligjencës Globale “Stratfor”, Parashikime Strategjike, ka publikuar një raport me parashikimet tronditëse se si do të jetë bota në 10 vitet e ardhshme. Ja cilat janë ato:

1. Rusia do shembet

“Stratfor” parashikon se Rusia do të ndahet në rajone të vogla dhe Shtetet e Bashkuara do të jenë përgjegjëse për të siguruar armët bërthamore të saj.

2. Gjermania do të vuajë krizën Europiane

Duke i hapur kështu rrugën Polonisë për t’u bërë një nga vendet udhëheqëse të Europës.

3. Do të ketë 4 Europa

Anglia dhe Skandinavia, Mesdheu, Europa Perëndimore dhe Europa Lindore.

4. Turqia dhe Shtetet e Bashkuara do të bëhen aleate të ngushta

Turqisë do t’i nevojitet ndihmë për të mbajtur Rusinë jashtë kopshtit të saj.

5. Do të ketë 16 mini-Kina

Ndërsa ekonomia e Kinës do të ngadalësohet. Industria përpunuese do të shpërngulet në shtete si Meksika dhe Etiopia.

6. Japonia do të jetë superfuqia detare e Azisë

Kina do tentojë të kontrollojë ujërat detare ku patrullojnë anijet japoneze ,por Japonia do vijojë rrugën.

7. Fuqia e Shteteve të Bashkuara do të refuzohet

Amerika do të angazhohet më pak kë problemet e vendeve të tjera të botës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022018194198608
array(1) { ["section"]=> string(73) "parashikime-tronditese-se-si-do-te-jete-bota-ne-10-vitet-e-ardhshme-16780" }