Parashikimi i motit, mësoni sa shkojnë temperaturat këtë të dielë

Publikuar tek: aktualitet, më 07:22 16-06-2019 Parashikimi i motit, mësoni sa shkojnë temperaturat këtë të dielë

Një masë presioni i lartë nga Afrika e Veriut është përqendruar mbi rajonin e Mesdheut dhe Evropës Jugore, duke përfshirë edhe vendin tonë.

Ndërkohë, meteorologët parashikojnë që kjo situatë do të ndryshojë nga rrymat atlantike pak më të freskëta, që gjatë të shtunës do të fillojnë të favorizojnë një rënie të parë.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ekziston mundësia (ndonëse shumë e vogël) që të dielën në zona shumë të kufizuara të ketë ndonjë reshje në formë shtrëngate me rrufe dhe breshër, më të mundshme në zonat malore dhe ato pranë tyre në Lindje, kryesisht gjatë pasdites.

Parashikimi sipas IGJEUM:

RESHJET

Sot në përgjithësi, nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Ekziston mundësia (ndonëse shumë e vogël) që në zona shumë të kufizuara të ketë ndonjë reshje në formë shtrëngate me rrufe dhe breshër, më të mundshme në zonat malore dhe ato pranë tyre në Lindje, kryesisht gjatë pasditeve.

TEMPERATURAT

Sot temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 21 / 31 °C

në vendet e ulëta: 22 / 32 °C

në vendet malore: 15 / 29 °C

ERA

Sot era do të vijojë të fryjë e lehtë deri mesatare

auto_m21560634047.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026489973068237
array(1) { ["section"]=> string(71) "parashikimi-i-motit-mesoni-sa-shkojne-temperaturat-kete-te-diele-168393" }