Parashikimi i shkencëtarëve, çfarë do të ndodhë pas pandemisë COVID-19

Publikuar tek: bota, më 19:49 24-10-2020 Parashikimi i shkencëtarëve, çfarë do të ndodhë pas pandemisë COVID-19 Ilustruese

Të gjithë po presin me padurim që pandemisë COVID-19 t’i vijë fundi, për t’iu rikthyer edhe njëherë jetës normale që kishim më parë.

Por sipas shkencëtarëve pasojat psikologjike të pandemisë së koronavirusit do të jenë të mëdha.

Ato mendojnë se për këtë arsye, ajo që do të shohim në vijim do të jetë një rënie e numrit të lindjeve ndërsa njerëzit do të qëndrojnë më gjatë të pamartuar.

Ekspertët në SHBA bënë disa studime në përpjekje për të parashikuar se si ka ndikuar pandemia edhe te personat e painfektuar, ndërkohë që presin që shtatzënitë e planifikuaratë reduktohen.

Rënia e nivelit të lindjeve do të ketë ndikim të fortë në shoqëri dhe ekonomi, shprehen ata, duke prekur mundësitë e punësimit dhe mbështetjen për moshat e treta.

Në shumë mënyra, vënë në dukje studiuesit, ‘pandemia është kthyer një eksperiment social në të gjithë botën’, rezultatet e të cilit, janë ende larg përfundimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdesin 18 persona nga sulmi terrorist në Afganistan, shumë të lënduar
KRYEVEPRA BOTËRORE në Dubai, ky është SHATËRVANI më i madh në botë (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011749982833862
array(1) { ["section"]=> string(76) "parashikimi-i-shkencetareve-cfare-do-te-ndodhe-pas-pandemise-covid-19-225033" }