‘Paratë e europianëve për Reformën në Drejtësi janë tretur’, këshilltari i CDU mbron Metën: Deklaratat e Gjonajt fyese për presidentin

Publikuar tek: aktualitet, më 00:13 23-02-2020 ‘Paratë e europianëve për Reformën në Drejtësi janë tretur’, këshilltari i CDU mbron Metën: Deklaratat e Gjonajt fyese për presidentin Këshilltari i CDU dhe Meta

Këshilltari ekonomik gjerman pranë partisë CDU Martin Henze ka dalë në mbrojtje të Presidentit Ilir Meta duke akuzuar ministren Etilda Gjonaj, për të cilën thotë se shkel vazhdimisht kushtetutën dhe se ka ndërhyrë për emërimin e Arta Vorpsit.

“Mungesa e respektit, deklaratat fyese nga e ashtuquajtura Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ndaj Presidentit Meta, e cila ndërhyu në pavarësinë gjyqësore, janë probleme të tjera ligjore. Ajo tregon mospërfillje të plotë për rendin juridik dhe shtetëror”, thotë ndër të tjera Henrez.

Sipas tij është e nevojshme parandalimi i sulmit ndaj drejtësisë dhe ndaj shtetit shqiptar. “Kombi shqiptar duhet të reagojë në kuptimin e një demokracie të fortifikuar shqiptare dhe të mbrojë shtetin e saj nga ky shkatërrim. Paratë e taksave evropiane për reformën gjyqësore janë tretur”, thotë me tej ai.

Postimi i plotë:

”Si Europianë, kemi një problem në rritje me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila mban përgjegjësinë politike për shkeljen e përhershme të kushtetutës shqiptare. Një sjellje masive, e dënueshme, antikonstitucionale. Një sjellje e papranueshme

Është e nevojshme parandalimi i sulmit ndaj drejtësisë dhe një ndaj shtetit shqiptar.

Asaj i mungon kuptimi i sundimit të ligjit; ajo duket se nuk e ka mësuar ligjin kushtetues në universitet

Mosfunksionimi i gjykatave, kaosi antikushtetues në pushtimin e gjykatave, për shkak të destabilizimit absolut të ekonomisë, emigrimi i të rinjve të Shqipërisë krijon një emergjencë shtetërore.

Mungesa e respektit, deklaratat fyese nga e ashtuquajtura Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ndaj Presidentit Meta, e cila ndërhyu në pavarësinë gjyqësore, janë probleme të tjera ligjore. Ajo tregon mospërfillje të plotë për rendin juridik dhe shtetëror.

Kjo merr një dimension gjithnjë e më të madh antidemokratik. Kombi shqiptar duhet të reagojë në kuptimin e një demokracie të fortifikuar shqiptare dhe të mbrojë shtetin e saj nga ky shkatërrim. Paratë e taksave evropiane për reformën gjyqësore janë tretur”- shkruan Henze.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071671009063721
array(1) { ["section"]=> string(137) "parate-e-europianeve-per-reformen-ne-drejtesi-jane-tretur-keshilltari-i-cdu-mbron-meten-deklaratat-e-gjonajt-fyese-per-presidentin-196133" }