Parisi përgatitet për përmbytje masive, ja si do duket nëse ndodh (Video)

Publikuar tek: bota, më 19:51 07-03-2016 Parisi përgatitet për përmbytje masive, ja si do duket nëse ndodh (Video)

Kryeqyteti i Francës mund të përballet shumë shpejt me përmbytje masive, të ngjashme me ato të vitit 1910.

Një aksion 11 ditor ka nisur në të gjithë parisin duke mobilizuar mijëra forca për t’i bërë ballë rrezikut të mundshëm nga përmbytjet si pasojë e rreshjeve të shumta të shiut të rëna gjatë muajve të fundit çka ka shkaktuar rritjen tej normave të nivelit të ujit në lumin Sena.

paris-flood.JPG

Më shumë se 100 vite më parë niveli i lumit që kalon përmes Parisit u rrit me 8 metra duke shkaktuar një katastrofë të madhe. Megjithëse nuk u shënuan viktima, u deshën rreth 35 ditë dhe mijëra njerëz për ta kthyer kryeqytetin në normalitet.

 

paris-flood-cars_0.JPG

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011927127838135
array(1) { ["section"]=> string(76) "parisi-pergatitet-per-permbytje-masive-ja-si-do-duket-nese-ndodh-video-34492" }