Parlamenti britanik kundërshton daljen nga BE, pa marrëveshje

Publikuar tek: bota, më 22:01 13-03-2019 Parlamenti britanik kundërshton daljen nga BE, pa marrëveshje

Pak minuta më parë Palamenti britanik ka kundërshtuar daljen e vendit nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje të qartë.

Me 312 vota kundër daljes pa marrëveshje dhe 308 vota pro, ligjvënësit britanik kanë votuar sërish për herë të dytë kundër kryeministres Theresa May.

Megjithatë, votimi nuk është teknikisht ose ligjërisht i detyrueshëm, por Parlamenti edhe njëherë ka bërë presion mbi zonjën May për të vepruar.

Britania ka planifikuar të largohet nga BE më 29 mars të këtij viti, mirëpo tani ekziston dilema nëse një gjë e tillë do të ndodhë në kohë, meqë nuk ka pajtueshmëri në lidhje me marrëveshjet tregtare me Europën.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007969856262207
array(1) { ["section"]=> string(67) "parlamenti-britanik-kundershton-daljen-nga-be-pa-marreveshje-156336" }