Parlamenti britanik rrëzon marrëveshjen e May për BREXIT

Publikuar tek: bota, më 22:06 15-01-2019 Parlamenti britanik rrëzon marrëveshjen e May për BREXIT Dhoma e Ulët e parlamentit britanik rrëzon Marrëveshjen e Brex-it të May-it

Kryeministrja britanike Theresa May u është drejtuar të gjithë  deputetëve në parlamentin  britanez përmes një fjalimi, për të mbështetur marrëveshjen mes Londrës dhe Brukselit, përpara votimit në Dhomën e Ulët të parlamentit.

 

Thirrja e fundit ndaj deputetëve të parlamentit e May rezultoi pa sukses, edhe pse ajo paralajmëroi se Britania e Madhe do të rrezikohet nga katastrofa, nëse nga do të dilet Bashkimi Europian pa marrëveshje.

Edhe pse u bëri thirrje 100 deputetëve rebelë brenda konservatorëve, por edhe të partive të tjera t’a mbështesin këtë marrëveshje, parlamenti britanik ka rrëzuar marrëveshjen e Theresa May-it për Brex-it me BE-në. Marrëveshja u rrëzua me 432 vota kundër në parlamentin britanik, respektivisht në Dhomën e Ulët.

 

Teresa.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012471914291382
array(1) { ["section"]=> string(63) "parlamenti-britanik-rrezon-marreveshjen-e-may-per-brexit-148955" }