Parlamenti katalanas voton PRO shpalljes së pavarësisë nga Spanja

Publikuar tek: bota, më 15:46 27-10-2017 Parlamenti katalanas voton PRO shpalljes së pavarësisë nga Spanja

Parlamenti katalanas ka votuar për të shpallur pavarësinë nga Spanja.

Parlamenti votoi me 70 vota pro dhe 10 kundër. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy më herët i tha Senatorëve se ishte nevoja për sundim të drejtpërdrejtë për të kthyer "ligjin, demokracinë dhe stabilitetin" në Katalonjë. 

Kriza filloi kur katalanasit votuan me referendum për pavarësi nga Spanja, votim i cili u shoqërua me mjaft trazira dhe u plagosën rreth 900 persona.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0050840377807617
array(1) { ["section"]=> string(71) "parlamenti-katalanas-voton-pro-shpalljes-se-pavaresise-nga-spanja-97432" }