Parlamenti rrëzon dekretin e Nishanit për ligjin e diplomatëve

Publikuar tek: politike, më 16:35 21-05-2015 Parlamenti rrëzon dekretin e Nishanit për ligjin e diplomatëve

Është rrëzuar sot në dekreti i presidentit Nishani “Për shërbimin e jashtëm në Republikën e Shqipërisë”, që ishte dërguar për rishqyrtim në Parlament.

Në Dekretin e Nishanit ndër të tjera thuhej se Rregullimet ligjore të parashikuara në lidhje me shërbimin diplomatik duket se do të ndikojnë në drejtim të politizimit të diplomacisë, gjë e cila është e papranueshme për një vend që aspiron të bëhet shtet anëtar i Bashkimit Evropian.

Sipas Nishanit ligji do të krijojë shumë hapësira që politika të promovojë persona, të cilët nuk janë pjesë e sistemit apo që të kenë një karrierë diplomatike. Në këtë mënyrë, ekziston mundësia të fundoset e gjithë trupa e diplomatëve të karrierës dhe të krijohet një trupë e diplomatëve të rinj që nuk kanë një karrierë diplomatike, por që i shërbejnë politikës së radhës që është në pushtet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094990730285645
array(1) { ["section"]=> string(68) "parlamenti-rrezon-dekretin-e-nishanit-per-ligjin-e-diplomateve-11669" }