Partia e tij humbi në garën për Stambollin, Erdogan bën deklaratën e papritur

Publikuar tek: bota, më 21:13 18-04-2019 Partia e tij humbi në garën për Stambollin, Erdogan bën deklaratën e papritur

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nëpërmjet një deklarate të 'papritur' ka pranuar humbjen e partisë së tij në Stamboll dhe ka njohur fitoren e Ekrem Imamoglu. 

Në fjalën e tij gjatë një konference në Ankara, Erdogan u shpreh se se ethet e zgjedhjeve kanë mbaruar dhe njerëzit janë nëpër shtëpi duke vazhduar jetën e tyre.

Kjo deklaratë e Erdogan ka bërë që të shuhen zërat se presidenti mund të ushtronte presion mbi Kolegjin e Lartë Elektoral për të kthyer situatën në favor partisë së tij. Sipas të dhënave zyrtare, Imamoglu fitoi me një diferencë prej rreth 13 e 700 votash më shumë ndaj rivalit, ish-kryeministrit Jildërim.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zyrtare: Djegia e Notre Dame, ekspertët zbulojnë shkakun
Denuklearizimi i armëve bërthamore, Kim Jong Un takim me Putinin »
Article Logic
Execution time: 0.013465166091919
array(1) { ["section"]=> string(83) "partia-e-tij-humbi-ne-garen-per-stambollin-erdogan-ben-deklaraten-e-papritur-160977" }