Partitura e parë muzikore e botuar në Shqipëri, akademiku publikon fotot

Publikuar tek: kulture-art, më 08:00 10-09-2016 Partitura e parë muzikore e botuar në Shqipëri, akademiku publikon fotot

‘’Viti 1908!Kjo mund tē jetë partitura e parë muzikore e botuar e muzikës shqiptare’’, shkruan akademiku Vasil Tole për marshin e ‘’Bandës së Lirisë’’.

Me dy foto duken qartë notat.

‘’Marshi i "BANDËS SË LIRISË" në Korçë, e kompozuar nga dirigjenti i saj, arbëreshi Paskal Anibale.

E botuar para shpalljes së Pavarësisë, muzika shqiptare u bë pjesë aktive e përpjekjeve për pavarësinë e Shqipërisë.

"Me armë dhe penë, për mëmëdhenë"!’’, shkruan më tej Tole.

partitura3.jpgpartitura2.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024349927902222
array(1) { ["section"]=> string(77) "partitura-e-pare-muzikore-e-botuar-ne-shqiperi-akademiku-publikon-fotot-52487" }