Pas 2 dekadave Rusia shkurton shpenzimet ushtarake, ja arsyeja

Publikuar tek: bota, më 09:05 02-05-2018 Pas 2 dekadave Rusia shkurton shpenzimet ushtarake, ja arsyeja Foto ilustruese

Sanksionet perëndimore dhe recesioni i gjatë detyruan ushtrinë ruse të zvogëlojë shpenëzimet për 20% vitn e kaluar.

Sipas një raporti të Institutit Ndërkombëtar për Paqen, kjo është tkurrja e parë në pothueajse dy dekada.

“Pavarësisht se Rusia tregoi muskujt ushtarakë në të gjithë botën, me aneksimin e Krimesë në vitin 2014, me mbështetjjen e separatistëve në lindje të Ukrainës dhe me përfshrijen e saj në luftën në Siri që në 2015, Moska është e detyruar të shkurtojë shpenzimet ushtarake, në një mënyrë që iv ë në dyshim operacionet e ardhshme”, thuhet në raport.

Gjithashtu në raport thuhet se kjo ështëtkurrja e parë e shpenzimeve ushtarake të Rusisë që në vitin 1998, kur ekonomia ruse ka kolapsuar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013184070587158
array(1) { ["section"]=> string(68) "pas-2-dekadave-rusia-shkurton-shpenzimet-ushtarake-ja-arsyeja-119123" }