Pas 5 vitesh, Turqia dhe Greqia rinisin sot bisedimet në Stamboll

Publikuar tek: rajon, më 08:18 25-01-2021 Pas 5 vitesh, Turqia dhe Greqia rinisin sot bisedimet në Stamboll

Pas 5 vitesh, Greqia dhe Turqia rinisin sot bisedimet. Takimi do të zhvillohet sot në orën 11:00 në Stamboll.

Diplomatët në lidhje me takimin shprehen se rindërtimi i besimit do të jetë i vështitë dhe pse ky rifillim nisi me vendimin e Turqisë, e cila tha se do të ndalonte kërkimet e saj për gaz në ujërat e diskutueshme.

Bisedimet mund të hapin rrugën për një vizitë të afërt në Turqi nga udhëheqësit e Bashkimit Evropian dhe të ftohin  mosmarrëveshjeve e gjëra të Ankarasë me BE-në.

Të dyja palët thonë se ekziston vullneti politik për të përmirësuar marrëdhëniet.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdekja 'thriller' e ish-ministrit grek, dy skenarët që autoritetet po hetojnë për aksidentin (VIDEO)
»
Article Logic
Execution time: 0.012612104415894
array(1) { ["section"]=> string(71) "pas-5-vitesh-turqia-dhe-greqia-rinisin-sot-bisedimet-ne-stamboll-236261" }