Pas 95 vitesh, Astra Giurgiu fiton Ligën e Parë të Rumanisë

Publikuar tek: sport, më 16:01 02-05-2016 Pas 95 vitesh, Astra Giurgiu fiton Ligën e Parë të Rumanisë

Astra Giurgiu ka fituar për herë të parë në histori titullin e kampionit të Rumanisë, duke siguruar një vend për në turin paraeliminator të Ligës së Kampionëve në sezonin e ardhshëm. Ndërkohë, rivali kryesor i tyre, Steaua Bukuresht, barazoi me Pandurii Targu Jiu (1-1).

“Ne tashmë kemi hyrë në histori”, është shprehur i kënaqur trajneri i ekipit, Marius Sumudica.

Astra Giurgiu është krijuar në vitin 1921 dhe në pjesën më të madhe të kohës ka luajtur në kategoritë inferiore të Rumanisë.

Klubi në jug të venditka fituar në vitin 2014 Kupën dhe Superkupën e Rumanisë dhe u shpall nënkampion në të njejtin vit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.064762830734253
array(1) { ["section"]=> string(64) "pas-95-vitesh-astra-giurgiu-fiton-ligen-e-pare-te-rumanise-39268" }