Pas armëpushimit, Trump komenton konfliktin mes Turqisë dhe kurdëve: Si lojë fëmijësh

Publikuar tek: bota, më 13:23 18-10-2019 Pas armëpushimit, Trump komenton konfliktin mes Turqisë dhe kurdëve: Si lojë fëmijësh

Presidenti I SHBA, Donald Trump, e ka cilësuar konfliktin midis forcave turke dhe atyre kurde në Sirinë veri-lindore, si një zënkë mes fëmijësh.

“Nësoj si dy fëmijë  kur zihen, fillimisht i lë  të  luftojnë  me njëri-tjetrin, dhe më  pas i ndanë ”, tha ai gjatë  një  mbledhjeje në Teksas.

Kujtojmë se Turqia arriti një marrëveshje me SHBA-në për ta ndalur përkohësisht ofensivën e tyre deri sa luftëtarët kurdë të largohen nga kufinjtë.

Shqetësimi për krimet e mundshme të luftës nga Turqia dhe militantët aleatë që nga fillimi i sulmit më 9 tetor është duke u rritur.

Rreth 160,000 dhe 300,000 njerëz raportohet se kanë braktisur shtëpitë e tyre që prej fillimit të luftimeve, dhe ekziston frika se operacioni turk mund të çojë në një spastrimin etnik të popullatës lokale kurde.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Paralajmërimi nga NASA: 5 asteroidë do të kalojnë shumë pranë Tokës sot
Armëpushimi Turqi-SHBA, MACRON kërkon t’i japë fund ISIS-it: Ata mund të shkojnë në Irak, lufta e koalicionit do të vazhdojë »
Article Logic
Execution time: 0.019232034683228
array(1) { ["section"]=> string(90) "pas-armepushimit-trump-komenton-konfliktin-mes-turqise-dhe-kurdeve-si-loje-femijesh-182587" }