Pas BE-së, edhe SHBA-ja nuk e njeh si legjitim presidentin Lukashenko

Publikuar tek: bota, më 16:03 24-09-2020 Pas BE-së, edhe SHBA-ja nuk e njeh si legjitim presidentin Lukashenko

Pak orë pas betimit si president i Bjellorusisë, Departamenti Amerikan i Shtetit deklaroi se nuk e njeh Aleksandër Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë.

"Shtetet e Bashkuara nuk mund ta konsiderojnë Aleksandër Lukashenko udhëheqësin legjitim të Bjellorusisë. Rruga drejt të ardhmes duhet të jetë i përcaktuar nga një dialog mes palëve e cila do tu jepte popullit bjellorus të drejtën për të zgjedhur liderët e tyre në zgjedhje të drejta dhe lira, të vëzhguara nga ekspertë të pavarur".

Të njëjtin qëndrim ka mbajtur edhe BE. Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se “Unioni Europian nuk i njeh rezultatet e falsifikuara të zgjedhjeve në Bjellorusi. Bazuar në këtë, i ashtuquajturi inaugurim i 23 qershorit dhe mandati i ri, i pretenduar nga Aleksandër Lukashenko, nuk kanë asnjë legjitimitet demokratik”.

Anëtarët e opozitës, e krahasuan ceremoninë e djeshme me një mbledhje hajdutësh.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013462781906128
array(1) { ["section"]=> string(63) "pas-be-se-edhe-shba-ja-nuk-e-njeh-presidentin-lukashenko-221514" }