Pas daljes së Britanisë nga BE, shfaqen shenja të frikshme, Banka e Anglisë merr një vendim urgjent

Publikuar tek: ekonomi, më 12:29 05-07-2016 Pas daljes së Britanisë nga BE, shfaqen shenja të frikshme, Banka e Anglisë merr një vendim urgjent

Prestigjozja “The Independent” ka shkruar në një artikull të saj se  Banka e Anglisë ka vendosur masa për të luftuar recesionin si pasojë e Brexit, duke thënë se stabiliteti financiar i Britanisë së Madhe tashmë është prekur nga rezultatet e votimit.

"Ka të dhëna se disa rreziqe kanë filluar të kristalizohen. Nga një vëzhgim i fundit  për Britaninë e Madhe,  rezulton se stabiliteti financiar në vend është vështirësuar shumë’- ka thënë Banka në një raport  mbi stabilitetin financiar .

 Si pjesë e masave të planifikuara për të luftuar rënien, Banka ka ulur kapitalin e detyrueshëm  nga 5.7 ​milion£, duke lejuar bankat të japin hua 150 milion £ më shumë për familjet dhe bizneset .

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099451541900635
array(1) { ["section"]=> string(103) "pas-daljes-se-britanise-nga-be-shfaqet-shenja-te-frikshme-banka-e-anglise-merr-nje-vendim-urgjent-45578" }