Pas dy vitesh, Merkel takon për hërë të parë Vladimir Putin

Publikuar tek: bota, më 08:27 02-05-2017 Pas dy vitesh, Merkel takon për hërë të parë Vladimir Putin

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takojë Vladimir Putinin në Rusi për herë të parë që nga viti 2015.

Takimi në rezidencën verore të Putin në Soçi vjen  në një kohë marrëdhëniesh të përkeqësuara dypalëshe mbi luftën në Siri dhe aneksimin e Krimesë . Ata pritet të diskutojnë të dyja çështjet gjatë takimit të tyre  por nuk priten përparime. Putin do të takohet të mërkurën me kreun turk Rexhep Tajip Erdogan.

Lidhjet midis Rusisë dhe Gjermanisë janë përkeqësuar që nga aneksimi i Krimisë nga Rusia në vitin 2014.

Merkel dëshiron që Rusia ti jap fund konfliktit në Ukrainë duke përdorur ndikimin e saj ndaj separatistëve pro-rusë dhe gjithashtu ka nevojë për bashkëpunimin e Moskës për të sjellë paqen në Siri, thotë korrespondenti i BBC në Berlin, Damien McGuiness.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Këto vënde kanë nevojë ugjente për puntorë
Brexit, rritet numri i britanikëve kundër daljes nga BE »
Article Logic
Execution time: 0.0096302032470703
array(1) { ["section"]=> string(64) "pas-dy-vitesh-merkel-takon-per-here-te-pare-vladimir-putin-77141" }