Pas Klodian Brahos, zyrtarizohet edhe kandidati i dytë për SPAK-un

Publikuar tek: aktualitet, më 15:36 18-01-2019 Pas Klodian Brahos, zyrtarizohet edhe kandidati i dytë për SPAK-un

Prokurori i shkallë së parë të Krimeve të Rënda Besnik Muçi, kandidon për anëtar i Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Ditën e djeshme për SPAK dorëzoi aplikimin dhe prokurori Klodian Braho.

Muçi ishte kandidat edhe për Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Të 15 prokurorët e ardhshëm të SPAK-ut duhet të kenë kaluar vettingun, por ky nuk është një kriter ndalues për këdo që synon të kandidojë brenda datës 7 shkurt. Kjo sepse, pas dorëzimit të dosjes, edhe ai do t’i nënshtrohet  vettingut.

Gara për SPAK u çel më 7 janar të 2019. Aplikimi për të qenë pjesë e SPAK nuk ka kusht kalimin e vettingut ku mund të garojnë si ata që e kanë kaluar me sukses si ata që ende si janë nënshtruar këtij procesi, por çdo aplikues duhet të ketë një eksperiencë jo më pak se 10 vite si prokuror.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Meta dekretoi Ramën ministër, inatoset Berisha: E premte e zezë! Zografi Bis...
Pedagogët e Histori-Filologjisë ‘bëhen një’ me studentët, paralajmërojnë greva për të hënën »
Article Logic
Execution time: 0.011298894882202
array(1) { ["section"]=> string(72) "pas-klodian-brahos-zyrtarizohet-edhe-kandidati-i-dyte-per-spak-un-149343" }