Pas miratimit të dekretit për ndalimin e emigrantëve, jep dorëheqjen këshilltari i rëndësishëm i presidentit Trump

Publikuar tek: bota, më 08:18 03-02-2017 Pas miratimit të dekretit për ndalimin e emigrantëve, jep dorëheqjen këshilltari i rëndësishëm i presidentit Trump

Pas miratimi i dekretit për ndalimin e emigrantëve drejtori ekzekutiv i kompanisë Uber, Travis Kalanick ka dhënë dorëheqjen nga bordi i këshilltarëve për ekonominë i presidentit të SHBA-­së, Donald Trump.

CNN raporton se dorëheqja e Kalanick ka ardhur si pasojë e një kritikave të mëdha nga ana e stafit të kompanisë së tij, por edhe publikut, pas miratimit të dekretit presidencial për ndalimin emigrantëve.

Po ashtu edhe Elton Musk, shefi ekzekutiv i kompanisë Telsa, i cili gjithashtu ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me dekretin për ndalimin e emigracionit të presidentit Trump.

“Bordi i këshilltarëve thjesht jep këshilla dhe pjesëmarrje në të nuk do të thotë që të jesh me vendimet që merren nga administrata. Unë dhe të tjerët do të shprehim kundërshtimet tona për dekretin e ndalimit të emigracionit dhe do të sugjerojmë një ndryshime të kësaj politike”, mësohet të ketë thënë Musk.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02838397026062
array(1) { ["section"]=> string(119) "pas-miratimit-te-dekretit-per-ndalimin-e-emigranteve-jep-doreheqjen-keshilltari-i-rendesishem-i-presidentit-trump-67564" }