Pas përleshjeve të djeshme në Venezuelë, Guaido tjetër thirrje sot

Publikuar tek: bota, më 07:52 01-05-2019 Pas përleshjeve të djeshme në Venezuelë, Guaido tjetër thirrje sot

Juan Guaido ka bërë thirrje që mbështetësit e tij të dalin përsëri në rrugët e Venezuelës sot, pas një përleshjeve të dhunshme të martën.

Presidenti Nicolás Maduro, të cilin kreu i opozitës po përpiqet ta rrëzojë, mbetet sfidues përkundër protestave.

Në një fjalim televiziv ai përshkroi mbështetësit e Guaido si një "grup të vogël", plani i të cilit kishte dështuar.

Ndërkohë, administrata amerikane pretendon se Maduro ishte gati të udhëtojë për në Kubë për t'i shpëtuar trazirave.

"Ata kishin një aeroplan në pista, dhe ai ishte gati të largohej këtë mëngjes [të martën], siç e kuptojmë. Rusët treguan se ai duhet të qëndrojë", tha sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo për CNN.

Zyrtarët e lartë amerikanë gjithashtu thanë që tre figura të rëndësishme në qeverinë e Maduro kishte rënë dakord që presidenti duhej të largohej nga vendi, por më vonë u kthye prapa.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shteteve të Bashkuara John Bolton tha se këto shifra thuhet se përfshinin Sekretarin e Mbrojtjes Vladimir Padrino - i cili që atëherë riafirmoi mbështetjen e tij dhe u shfaq pranë Maduro në fjalimin e tij televiziv.

c5b9fc1a-4231-4b1e-affa-731214e9919d-AP_Venezuela_Political_Crisis_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098769664764404
array(1) { ["section"]=> string(72) "pas-perleshjeve-te-djeshme-ne-venezuele-guaido-tjeter-thirrje-sot-162503" }